A legegyszerűbb módja ennek, ha megnézed mire költesz pénzt. Amire a legtöbbet költesz, arra kell koncentrálnod, mert az tükrözi a pénzköltési szokásodat. Ha a kiadásaidat csökkenteni szeretnéd, ezekre a területekre kell koncentrálnod.
Néhány ötlet:
1./ Élvezeti cikkek (kávé, cigaretta) – számold össze mennyit költesz havonta erre? Gondold át, valóban szükséged van rá?
2./ Márkás ruházati termékek – ha a munkádhoz nem feltétlenül szükséges, akkor helyettesítheted más termékekkel is. Nem az ár a fontos, hanem hogy jól álljon és jól érezd magad benne.
3./ Szórakozás (étterem, mozi, színház, koncert, italok, stb...) - mennyit költesz havonta erre? A koncert helyettesíthető CD-vel, a mozi DVD-vel az étterem pedig baráti társaságban eltöltött estével.
4./ Szépségápolás (kozmetikus, make up, fodrász, stb...) - gondold végig, mi az, amit te magad is meg tudsz tenni magadért otthon és nem kell borsos árat fizetned a szolgáltatásért. Esetleg keress olcsóbb alternatívát.
5./ Élelmiszerek, bevásárlás – készíts listát azokról a termékekről, amire valóban szükséged van és ne ess az impulzív vásárlás csapdájába! Tartsd szigorúan magad a listádhoz – főleg, ha akciós is!
6./ Munkába csomagolj magadnak ebédet – számold össze mennyit költesz gyorséttermekre, büfékre. Több ezer forintot megtakaríthatsz, bár ennek némi időráfordítás az ára, főleg ha az ételt előző este készíted el.
7./ Amikor megteheted, használd a tömegközlekedést az autód helyett.
8./ Mire fizetsz elő (újságok, tagdíjak, clubok, stb...) - gondold végig, mi az, amire valóban szükséged van és mi az, amit inkább csak megszokásból fizetsz?
Állítsd össze a saját pénzköltési TOP-listádat és gondolkodj el a lehetőségeiden. Mit-mivel tudsz helyettesíteni, mire nincs egyáltalán szükséged és mi az, amit egyáltalán nem tudsz nélkülözni, azonban picit meg kell nyirbálnod. Ha nem számíthatsz arra, hogy a bevételeid növekedni fognak 2009-ben, akkor talán érdemes kevés időt fordítani a kiadások csökkentésére is!